17 Ekim 2011 Pazartesi

Londra Gezi Rehberi : 1.Gün


Londra Gezi Planı-1.gün' de size Londra'nın kapalı olmayan mekanlarının bir çoğunu otobüs ve metro kullanmadan gezdireceğim. Güzel bir havada uygulanabilecek bir gezi planı, kendim bizzat planladım, uyguladım ve beğendim :)
Bu genel olarak bir açık hava gezisi olacağı için geziye çıkmadan önce hava durumunu kontrol etmenizde çok fayda var. Bunun için http://news.bbc.co.uk/weather sitesini kullanabilirsiniz.
Biz gezimizi yürüme mesafesinde yapacağımız için seçtiğim yerlere yürüyerek gideceğiz. Ama baştan söyleyeyim yakın dediğime pek bakmayın bayağı da yorulacaksınız  :)
Gezimize ilk olarak Hyde Park'tan başlayacağız ve sırasıyla gezeceğimiz yerler; Hyde Park, Royal Albert Hall,  Albert Memorial, Wellington Arch, Green Park, Buckingham Palace, Victoria Memorial, St James Park, Trafalgar Square, National Gallery, Whitehall, Horse Guards, Big Ben, Houses of Parliament, Westminster Abbey, Thames River, London Eye, London Aquarium, River Cruise (Tekne turu ile görecekleriniz; Thames nehri kıyısındaki tarihi köprü ve binalar, Tate Modern, St Paul's Cathedral, The City Of London School, Tower Bridge, Tower of London)

Evet geziye başlamadan önce bir Londra haritasının elinizde olmasını tavsiye ederim ki yollarda kaybolmayın. Bu haritayı herhangi bir turizm bürosundan ücretsiz veya herhangi bir kitapçıdan ücretli olarak temin edebilirsiniz. Fotoğraf makinenize de yedek pil almayı unutmayın, lazım olacaktır. Ayrıca sabah yola çıkmadan sırt çantanıza alacağınız birkaç dilim sandwich ile birlikte meyve suyu ve içme suyu yol boyunca açlığınızı gidermenize yardımcı olacaktır. Hatta yorulduğunuzda herhangi bir parkta çimlere uzanıp sandwichlerinizi afiyetle yiyebilirsiniz :)


Gezimize ilk olarak Hyde Park Corner'dan başlayacağız. Burası Hyde Park'ın ana girişi sayılabilecek bir yer. Hemen orada Hyde Park Gate var, fotoğraflarınızı oradan çekmeye başlayabilirsiniz. Sonra parkın içine girip göl kenarına doğru ilerliyoruz. Gölün kenarında yabani kuşları besledikten ve fotoğraflarını çektikten sonra göl kıyısından ilerlemeye devam ediyoruz. İleride köprüden karşıya geçiyoruz, burada da güzel fotoğraf çekecek yerler bulabilirsiniz. Köprüden karşıya geçtikten sonra başınızı kaldırdığınızda Albert Memorial'i (büyük bir anıt heykel) göreceksiniz. Onu ziyaret ettikten sonra hemen karşısındaki Royal Albert Hall'ın da fotoğraflarını çekmeyi unutmayın.  Burayla birlikte Hyde Park gezimiz sona eriyor. Geldiğiniz yoldan geri dönün (gölün karşındaki yoldan dönebilirsiniz) ve dönüşte de yorulduysanız diğer insanlarla birlikte çimlere uzanıp biraz dinlenin :)


Bu arada bilenler için açıklama yapayım. Hyde Park'a yakın yürüme mesafesinde Science Museum ve Natural History Museum var. Ben bunları ziyareti başka bir güne aldım. Çünkü ben de bu mesafeye aldanıp Science Museum'a da gitme gafletinde bulundum, ama o kadar büyük bir müzeki 1-2 saatte sadece göz atarak müzeyi gezip kendimi dışarı attım. Yoksa tüm günümü o iki müze içinde geçirebilirdim. Bu nedenle History Museum'a girmedim bile. Bu nedenle o iki müzeyi başka bir günde ayrıntılı olarak gezmenizi tavsiye ederim.


Neyse Hyde Park Corner'e geri döndükten sonra Buckingham Palace'ye gideceğiz. Yol üstünde Wellington Arch var, orada fotoğraf çekip, Green Park'ın içindeki yoldan ilerleyerek Buckingham Palace'ye ilerleyeceğiz. Saat 11:30-12:00 arası askerlerin nöbet değişimleri var, yetişebilirseniz izleyip fotoğraf çekebilirsiniz. Orada sarayı ve karşısındaki Victoria Memorial'ı gördükten sonra St James Park'ın içinden Trafalgar Square'ye doğru ilerleyeceğiz. Bu  arada parkın içindeki gölün yanından gitmenizi tavsiye ederim. Orada doğal hayatı hissedeceksiniz. Bilmiyorum neden ama benim çok hoşuma gitti orası. Gölün yanında ilerlerken kuş besleme alanında güvercinlere yem verip elinizle besleyebilirsiniz. Bu arada bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Bu arada Trafalgar Square'ye ulaşmanız için parkın içinden çıkıp yukarı doğru yol almanız lazım, . Düz giderseniz doğrudan atlı muhafızların olduğu yere gidersiniz. Biz ise önce Trafalgar Meydanına çıkıp, National Gallery'yi ziyaret edip Whitehall'dan aşağıya doğru ineceğiz.


Trafalgar Meydanı'na geldiğinizde hemen orada National Gallery'i göreceksiniz. Burası çok ünlü ressamların resimlerinin sergilendiği büyük bir sanat galerisi. Girişi ücretsiz. Eğer sanata ilgi duyuyorsanız burada uzun zaman geçirebilirsiniz, ama yok ben sadece resimlere bir bakıp çıkayım derseniz 1-2 saatte galeriyi gezebilirsiniz. Bu arada galeride fotoğraf çekmek yasak haberiniz olsun. Natinal Gallery'i gezdikten sonra Trafalgar Meydanı'ndan aşağıya Whitehall denilen atlı muhafızlar ve büyük tarihi binaların olduğu yola devam edeceğiz. White Hall'dan aşağıya doğru inerken sağda Horse Guards denilen atlı muhafızların bulunduğu bir bina var. Burada atlı askerler nöbet tutuyor. Onlarla fotoğraf çektirebilirsiniz. Sonra aşağıya doğru devam ettiğimizde Londra'nın simgesi haline gelmiş Big Ben, Parlamento Binası, London Eye ile karşılaşacaksınız. Bu alanda fotoğraf çekecek çok şey bulacaksınız. Big Ben, Houses of Parliament, London Eye, St Margarets Church, Westminster Abbey, Thames River hepsi burada. Bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Aynı zamanda London Eye'nin hemen yanında London Aquarium bulunmakta. Bilet alıp orayı gezebilir veya Londra'nın manzarasını üsttende göreyim derseniz London Eye binebilirsiniz. Burada birkaç tiyo vereyim. Eğer bileti önceden internetten alırsanız  %10-%20 indirimli olarak alabilirsiniz. Bu İngiltere'de genel bir uygulama. Birçok şey internetten sipariş verildiğinde daha ucuza alınabiliyor. Bir de paket olarak bilet alırsanız daha uygun fiyata bilet alma imkanı bulabilirsiniz. Mesela London Eye, London Aquarium veya London Eye, Madam Tussaud Museum gibi. Bunun için ücretli olan yerlerin internet sitelerine bakmakta fayda var.


London Eye için: http://www.londoneye.com/
London Aquarium için: http://www.sealife.co.uk/london
Madam Tussaud Museum için: http://www.madametussauds.com/London/
London Zoo için: http://www.zsl.org/zsl-london-zoo/


sayfalarına bir göz atın. Veya google'da biraz araştırma yapın çok şeyler bulacaksınız.


Neyse isterseniz London Eye binin, isterseniz London Aquarium gezin ama benim size tavsiyem Thames Nehri'nde tekne ile bir tur muhakkak yapın derim. Bu turlar sizi London Eye'den alıp Tower Bridge'ye götürüp getiriyor. Böylece London Eye'den Tower Bridge'ye kadar olan yolda nehir üzerinden rehber eşliğinde(tabii ki İngilizce) bir çok ünlü yeri görme ve tarihini dinleme imkanına sahip olacaksınız. Tekne turlarına genel olarak River Criuse deniyor. London Eye'nin önündeki iskeleden veya tam karşısındaki iskeleden bilet alıp yaklaşık bir saatlik bir tur alabilirsiniz. Bileti 10-13 paund(2010 yılı) aralığında bulabilirsiniz. Bu tur boyunca da; Tate Modern, St Paul's Cathedral, The City Of London School, Tower Of London, Tower Bridge, Thames nehri kıyısındaki bir çok tarihi bina ve köprü, ayrıca nehir üzerinden London Eye, Big Ben ve Houses Of Parliament 'i görme imkanı bulacaksınız. Çok güzel fotoğraflar yakalacağınızı garanti edebilirim.


Tekne turu için birkaç web sitesi;
http://www.citycruises.com
http://www.londoneye.com/TicketsAndPrices/RiverCruises/CityCruises/Default.aspx


Thames nehrini'de tekne turu ile gezdikten sonra 1.gün turunu tamamlamış oluyoruz. İster oralarda biraz daha gezin, takılın o size kalmış. Ama ben evinize veya otelinize gidip iyice dinlenmenizi tavsiye ediyorum. Çünkü buna çok ihtiyacınız olacak :)


Bu arada London Eye'ye yakın sayılabilecek mesafede gezmeyi planladığım Imperial War Museum vardı ama hem vakit olarak sınırlı ve hemde yorgun olduğum için onu gezme planımı iptal ettim. Vaktiniz genişse belki oraya da gidebilirsiniz ama unutmayın burada müzeler genelde 16:00-18:00 saatleri arasında kapanıyor. Ve müzeleri gezmek gerçekten çok vakit alıyor. Impreial War Museum hakkında bilgi sahibi olanlar varsa paylaşabilir.    


Benden şimdilik bu kadar. Bu benim bizzat kendimin planladığı, eşimle birlikte gezdiğimiz ve hoşumuza giden bir gezi oldu. Şansımıza hava o gün çok güzeldi. Çok eğlenceli geçti..


Diğer gezilerimiz ise biraz daha kapalı mekanları kapsayacak. "Londra Gezi Rehberi : 2.Gün" de yine Hyde Park'ya güzel bir gezinti, sonra Science Museum, Natural History Museum ve Victoria And Albert Museum'u gezme planım var. O geziden sonra da izlenimlerimi sizlerle burada paylaşacağım.


Şimdilik hoşça kalın.


NOT: Gezi planı haritaları aşağıya yüklenmiştir.
2 yorum:

 1. Ahmet Bey Merhaba,
  Yazılarınız harika. Yorum yapılmamasına şaşırdım. UK'de araba kiralamak cesaret işi. Londra'da 4 gün kalıp, geri kalan 4 günü araba kiralayıp gezelim istiyoruz biz de sizden aldığımız cesaretle. Türk ehliyeti ile araba kiralanabiliyor mu? Bir de Londra'ya en yakın ekstra congestion charge ödemeksizin nereden araba kiralanabilir? Tavsiye edeceğiniz bir kiralama şirketi olabilir mi?

  Teşekkürler şimdiden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tesekkurler. Evet Turk ehliyet ile araba kiralayabilirsiniz. Arabayi kiralayacaginiz sirketi ve arabayi teslim alacaginiz yeri dogrudan secebiliyorsunuz. Kiralama sirketi olarak tavsiye edebilecegim su iyidir diyebilecegim bir sirket acikcasi yok. Ben daha once bir defa araba kiraladim, onda da google'dan rent a car diye arattirip buldugum bir sirketti. Sanirim sirket adi; europcar idi. Cok subesi olan buyuk sirketleri guvenle kullanabilirsiniz.

   Sil